Radków po raz pierwszy wymieniony jest w 1290 roku jako Wünschelburg, a prawa miejskie uzyskał w 1320 r. Miasto zajmowało się produkcją rzemieślniczą, zwłaszcza piwowarstwem, młynarstwem i sukiennictwem. W XV wieku ustalił się ostateczny kształt Radkowa, widoczny do dzisiaj.
W centrum rynku stoi renesansowy Ratusz, a niedaleko wznosi się XVI wieczny kościół parafialny Św. Doroty. Między kościołem a rynkiem można zobaczyć fragmenty średniowiecznych kamiennych murów obronnych wykonane z radkowskiego piaskowca (do dziś w Radkowie jest wydobywany piaskowiec). Ten materiał budowlany wykorzystano przy budowie Reichstagu, katedry w Dreźnie oraz Pałacu Kultury i Nauki.
Interesujący jest także drewniany młyn wodny z przełomu XIX i XX wieku, nieco na uboczu drogi prowadzącej nad zalew. Posiada on dobrze zachowane oryginalne wyposażenie w urządzenia młynarskie oraz koło wodne o średnicy 4 metrów.
Radków to spokojne miejsce, umożliwiające wypoczynek blisko przyrody. Stąd wiedzie jeden ze szlaków turystycznych na Szczeliniec, w odległości 3 km jest przejście graniczne do Czech, do wsi Božanov. Na kominie w centrum miasteczka zamieszkuje rodzina bocianów, a pobliski zalew umożliwia wypoczynek nad wodą i noclegi w domkach nad jego brzegiem. W Ratnie Dolnym, kilka kilometrów na wschód od Radkowa, na wzgórzu, stoją dobrze zachowane ruiny zamku z XIV wieku.