You are hereMasyw Śnieżnika

Masyw Śnieżnika


Śnieżnik to najwyższy szczyt w rejonie Kotliny Kłodzkiej (1425 m n.p.m.). Jest zwornikiem, czyli punktem łączącym, kilku pasm górskich składających się na Masyw Śnieżnika. Ten rejon górski charakteryzuje się stromymi zboczami i płaskimi szczytami oraz grzbietami. Dzika przyroda, surowy, prawie alpejski klimat i obfite opady sprawiają, że rejon Śnieżnika warto odwiedzić również zimą na nartach biegowych.

Widok ze Śnieżnika na czeskie góry

 

Szczyt Śnieżnika można osiągnąć z kilku miejscowości leżących w okolicznych dolinach: czerwonym szlakiem z Międzygórza, żółtym ze Stronia Śląskiego, oraz - po stronie czeskiej - niebieskim ze Starego Mesta i czerwonym z Kraliky.

W Kamienicy Śnieżnik od strony wschodniej

  

Po polskiej stronie, na hali pod Śnieżnikiem, można wypocząć w schronisku "Na śnieżniku". Dla Czechów symbolem Śnieżnika jest kamienna rzeźba słonia stojąca obok ruin fundamentów zburzonego schroniska po czeskiej stronie granicy. Rzeźbę ustawili w 1932 r. członkowie grupy artystycznej Jescher.

Panorama ze ŚnieżnikaŚnieżnik z południa 

Do 1973 roku, atrakcją Śnieżnika była kamienna wieża widokowa zbudowana z dwóch okrągłych baszt zwieńczonych blankami. Miała dwa tarasy widokowe na szczytach obu baszt (30 m i 17,5 m), skąd rozpościerał się widok na całą Kotlinę Kłodzką. Została zbudowana w 1899 roku, ku czci cesarza Wilhelma I. Wieża została wysadzona w powietrze "ze względu na zły stan techniczny". Obecnie idea odbudowania wieży wciąż tkwi w społeczności turystycznej, ale brak środków i ochrona rezerwatu przyrody skutecznie przeciwstawiają się jej powstaniu.

Na Śnieżniku przed 1973 r.Śnieżnik - obecnie

Inne miejsca