You are hereKłodzko

Kłodzko


Most Św. Jana w KłodzkuMiasto Kłodzko, położone w centrum kotliny, jest stolicą  regionu i pełni rolę węzła komunikacyjnego dla przesiadek do uzdrowisk położonych w pobliżu. Historia Kłodzka liczy sobie ponad 1000 lat. Pierwsze wzmianki o osadzie leżącej na bursztynowym szlaku pochodzą z IX wieku. Prawa miejskie gród otrzymał w XII wieku i od tej pory szybko się rozwijał stając się jednym z ważniejszych miast na terenie Śląska. Niestety strategiczne położenie, na pograniczu Polski i Czech, spowodowało liczne walki na tym terenie: najpierw polsko-czeskie, potem wojny husyckie, wojna trzydziestoletnia, która prawie zrównała Kłodzko z ziemią, wreszcie II wojna światowa, podczas której słynna twierdza kłodzka była więzieniem Abwehry i Gestapo.

 

W 1390 roku wybudowany został średniowieczny most gotycki Świętego Jana nad rzeką Młynówką. Most Św. JanaPołączył on wyspę Piasek ze Starym Miastem. Dzięki swojej formie porównywany jest często do słynnego Mostu Karola w Pradze. Charakterystyczne rzeźby z figurami świętych, umieszczone na kamiennej balustradzie mostu, są często fotografowane przez turystów. Co ciekawe, most przetrwał nienaruszony liczne powodzie tak często dotykające te okolice. Legenda głosi, że to dzięki zaprawie z dodatkiem jajek.

 

Twierdza w KłodzkuZbudowna na wzgórzu nad centrum miasta, Twierdza Główna jest unikalnym zabytkiem architektury militarnej, porównywanym często do twierdzy srebrnogórskiej. W miejscu gdzie się znajduje, na Fortecznej Górze istniał już w X w. gród należący do czeskiego księcia Sławnika, będącego ojcem św. Wojciecha. W związku z częstymi najazdami w XV wieku wybudowany tu został warowny zamek, a po jego zniszczeniu powstał potężny i nowoczesny system fortyfikacji austriackich. Budowa twierdzy rozpoczęła się w połowie XVII w. Rozbudowywana na przestrzeni lat Widok z twierdzy na Kłodzkoprzez Austriaków i Prusaków, stała się jednym z najpotężniejszych bastionów pruskiego Śląska. Dzisiejszy kształt pochodzi z końca XVIII wieku. Jest to nacenniejsze dzieło nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Obecnie niewielka część bastionów i podziemi dostępna jest do zwiedzania. Z tarasu widokowego rozciąga się wspaniały widok na Kłodzko i okolicę. Twierdza wraz z bastionami na Owczej Górze na drugim brzegu Nysy jest największym tego typu obiektem na Śląsku. Zajmuje powierzchnię prawie 20 ha.

 

Fontanna z lwem RatuszNa rynku stoi imponujący neorenesansowy Ratusz, który był często niszczony i przebudowywany. Obecny kształt został mu nadany pod koniec XIX wieku. Obok Ratusza znajduje się wzniesiona w 1620 roku wotywna figura maryjna na kolumnie, w otoczeniu świętych. Przy wejściu do ratusza zwraca uwagę barokowa fontanna z lwem z dwoma ogonami. Ratusz otaczają zabytkowe kamienice mieszczańskie z XVII wieku i VIII w.Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Brama Czarna (figury św. Franciszka Ksawerego, św. Ignacego Loyoli i św. Franciszka Borgiasza)Monumentalny kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny oraz klasztor i kościół OO. Franciszkanów - stanowią zabytki średniowiecznej sztuki sakralnej.

 

Dla "grotołazów" interesująca będzie licząca 500m Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, którą utworzono w trakcie prac zabezpieczających kłodzkie Stare Miasto przed zawaleniem, jakie mu groziło z powodu działania wód gruntowych, a także z powodu złego stanu fundamentów. Powstała w wyniku prac zespołu Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie i obejmuje wybrany ciąg wyrobisk podziemnych, korytarzy i piwnic drążonych w czasach średniowiecza przez mieszkańcow miasta pod domami starówki - zarówno jako schrony, jak i magazyny.

 

W dawnym konwikcie jezuickim powstało Muzeum Ziemi Kłodzkiej. W barokowym obiekcie warto obejrzeć najciekawsze wnętrza, jak biblioteka, dwukondygnacyjna sala koncertowa z kopułą, czy Salon Złoty. W zbiorach muzeum znajduje się m.in. kolekcja zegarów śląskich z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku, zbiór cyny, zbiór numizmatów a także szkło unikatowe.

Inne miejsca