You are hereBłędne Skały

Błędne Skały


Błędne Skały, położone w rejonie grzbietu Skalniaka (915 m n.p.m.) są rezerwatem przyrody. Jak sugeruje nazwa, rejon jest skalnym labiryntem, powstałym w skalnych formacjach piaskowca na skutek działania sił przyrody: czasu, wiatru, lodu, śniegu i deszczu. Przypominają nieco rejon Szczelinca, ale są mniej rozległe, mniej zróżnicowane wysokościowo i łatwiej dostępne dla turystów.

 

Trasa wycieczkowa wiedzie między skałami, wysokimi na 6-11 m, niekiedy szczelinami, szerokimi na niecałe pół metra, a niekiedy pod piaskowcowymi wrotami wysokimi na metr. Zdecydowanie na wejściu powinna być bramka nie przepuszczająca grubasów, bo mogą utknąć miedzy głazami i zatarasować przejście bardziej smukłym osobom. Błędne Skały to jeden z najciekawszych zakątków Gór Stołowych. W pobliżu parkingu, prawie na granicy z Czechami, na skałce zwanej Skalną Czaszą znajduje się punkt widokowy z niezapomnianą panoramą czeskiej części Gór Stołowych, Gór Sowich i Gór Kamiennych. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Śnieżkę, odległą o kilkadziesiąt kilometrów.

 

Niestety Błędne Skały są łatwo dostępne, nie tylko szlakami turystycznymi z Kudowy i Karłowa (czerwony) lub od Drogi Stu Zakrętów (niebieski) czy czeskiego Machova (niebieski), ale też samochodem tzw. Drogą Aleksandra (Puszczańską), co powoduje nie tylko tłok ale i hałas pojazdów w samym sercu Gór Stołowych. Można powiedzieć, że komercja i łatwy dostęp do atrakcji turystycznych przeważają nad ochroną przyrody.

Skalne Siodło Błędne Skały 

Kurza Stopka Zwietrzały piaskowiec 

Ale ścisk ! Głazy 

Inne miejsca